Pátek 18. září 2020
Přihlásit se

Sir Andrew Lloyd Webber

Je v současnosti bezpochyby nejúspěšnějším skladatelem muzikálové hudby. Za necelých pětadvacet let má na svém kontě řadu světových úspěchů první velikosti. Je jediným skladatelem, jemuž bývají současně uváděna až tři díla na scénách londýnského West Endu a newyorské Broadwaye. S Timem Ricem se Lloyd Webber setkal v polovině šedesátých let na oxfordské univerzitě, kde studoval dějiny umění. Rice, který již dříve přerušil studium práv, toužil po pěvecké kariéře. Jejich prvnímu společnému úspěchu světového formátu, jímž se stal muzikál Jesus Christ Superstar, předcházelo několik pokusů.

Zcela prní společný muzikál The Likes of Us napsali Lloyd Webber a Rice již v roce 1965. Rukopisdíla leží dodnes v šuplíku a na veřejnost se dostaly pouze některé jednotlivé skladby. „Generálkou“ pro muzikálové zpracování biblické tématiky bylo pro Lloyda Webbera pozoruhodnéoratorium na starozákonní námět Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat. Šlo o dílo na objednávku pro jisté školní představení. Od oratoria k úspěšnému muzikálu s liturgickou tématikou Jesus Christ Superstar chyběl na konci šedesátých let jen už malý krůček. Společné dílo Andrewa LLoyda Webbera a Tima Rice korunuje v roce 1976 světový úspěch muzikálu Evitas tématem oslnivého, tragického životního osudu Evy Peronové, manželky argentinského diktátora. Ústřední melodie Don´t Cry for Me Argentina stanula na samé špici britské hitparády ještě dříve,než se Evita objevila na jevišti. Muzikálem Evita spolupráce Andrewa Lloyda Webbera a Time Rice končí. Od roku 1981 se v Londýně nepřetržitě hrají Cats, které složil Andrew Lloyd Webber na verše americko-britského básníka a nositele Nobelovy ceny za literaturu T.S. Eliota. Starlight Express, muzikál na kolečkových bruslích z roku 1984, je výletem do světa vláčků, lokomotiv a dětských snů. Rok 1986 přinels Lloydu Webberovi úspěch jménem Fantom opery (podle známé literární předlohyGastona Lerouxe). Doposud poslední významnou muzikálovou inscenací Lloyda Webbera je Sunset Boulevard podle filmové předlohy Billiho Willdera z počátku padesátých let. Po londýnské premiéře v létě 1993 následovalo uvedení v Los Angeles a v New Yorku. V roce 1992 povýšila britská královna Alžběta II. Andrewa Lloyda Webbera za jeho zásluhy dorytířského stavu.

Sir Tim Rice

Patří již od šedesátých let ke špičkovým textařům a libretistům. Popularitu získal rovněž jakomoderátor britské rozhlasové a televizní stanice BBC Studoval práva v anglickém Sussexu, ve studiích pokračoval i na pažížské Sorbonně. Po návratu doAnglie začal spolupracovat s gramofonovou společností EMI. Jako začínající textař se obrátil na Andrewa Lloyda Webbera v době jeho studií, neboť již tehdy byl znám jeho hudební talent i renomé rodiny, ze které pocházel. Společná, nikdy neuvedená prvotina The Likes of Us z roku 1965, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat v půlhodinovém školním představení, které v roce 1972 poprvé získalo celovečerní formu, Jesus Christ Superstar, evangelium, jehož cesta vedla od gramofonové rockové opery k divadelnímu muzikálu první velikosti, a Evita, moderní divadelní muzikál se vším všudy, to je bilance desetileté úspěšné spolupráce.
Po rozchodu úspěšné dvojice se Tim Rice spojil se členy populární skupiny ABBA a počátkem osmdesátých let společně s nimi uvedl v Londýně muzikál Chess. Příběh zavádí diváka do světa královské hry na nejvyšší úrovni v době vrcholící studené války. Variace osobního souboje šachistů uvízlých v sítích tajných služeb je největším Riceovým úspěchem na poli muzikálu bez Lloyda Webbera.
Zatím nejnovějším dílem Tima Rice, jsou písně, které spolu s Eltonem Johnem napsali pro kreslenýfilm Lví král (The Lion King)
Tima Rice povýšila britská královna do rytířského stavu a propůjčila mu titul Sir Timothy.